Ami lényeges lehet ünnepek környékén, az az alkohol és a koffein
Az anyatej alkoholszintje a vér alkoholszintjének felel meg. Az alkohol kb. 30-90 perc múlva éri el a csúcskoncentrációját és kb. 4-5 óra kell a kiürüléséhez. Tehát, ha koccintok és hamar szoptatok, akkor a baba nagy eséllyel nem kap alkoholos tejet. Érdemes lehet a kisbaba hosszabb alvási idejének kezdetét választani a koccintásra, így ő végigalussza a kritikus időt.
Az anyatej alkoholszintjének megállapításánál lényeges befolyásoló tényező az alkohol fajtája (bor, pezsgő, sör, tömény, stb), a kismama saját testsúlya és az eltelt idő. A neten fellelhető különböző alkohol kalkulátorok biztos segítséget nyújtanak az idők kiszámításához.
Várandósoknak nem tudok ilyen kiskapukat mutatni.
A koffein nem csak a kávéban van jelen, hanem sok egyéb élelmiszerben, a teában, kólában, csokoládéban, kakaóban is megbújik.
A koffein olyan élénkítőszer, ami bekerül az anyatejbe.
A legkönnyebb módja annak, hogy kipróbáljuk, vajon a koffein hatással van-e a babára az, ha az anya néhány napra szünetelteti (legjobb, ha teljesen kiiktatja) a koffeinfogyasztást, és megfigyeli, történik-e nyilvánvaló változás a baba alvásában, nyugtalanságával. Ha a koffein bizonyul a “vétkesnek”, akkor sem szükséges a teljes kerülése. Kísérletképpen meg lehet próbálni, hogy délután 3-4 után már nincs kávé, tea– hátha ez is elég az éjszakai nyugodt alváshoz. A reggeli feketét is jó hígítva inni, akár tejjel, akár vízzel kicsit oldani a töménységét.
A koffein alattomosan ott van a csokoládéban is, ami nem túl jó hír a csokinyulak, csokitojások és csokis sütik dömpingje idején. Érdemes estefelé, késő délután ugyanúgy csökkenteni a mennyiséget, mint a kávéét, ha felmerül a gyanú, hogy a csoki, kakaó lehet a ludas. Ha mégsem, nem kell korlátozni a fogyasztását.
Csomóné Lindmayer Katalin 2010. Húsvétján