A levél
Jöjjenek a válaszok
- nem fertőtleníti a mellét szoptatás előtt,
- teát egyáltalán nem ad a kicsinek - cumit sem
Az igény szerinti szoptatás fogalma tulajdonképpen azt takarja, hogy a szoptatások ideje és időtartama a kisbaba szükségleteihez igazodik, nem valamiféle külső meghatározottsághoz. Vagyis a kisbaba minden jelzésre mellre kerülhet, függetlenül attól, hogy öt perce vagy öt órája szopott-e utoljára, és addig maradhat mellen, amíg ő szeretné. A gyermek minden szopásigényét a mellen élheti ki. (az anyatej alkalmas arra, hogy a folyadékot is megfelelő mennyiségben és minőségben pótolja hőségben és lázas állapotokban is).
Az igény szerinti szoptatás mellett megkerülhetetlen másik fogalom a kizárólagos szoptatásé. Ez azt jelenti, hogy a csecsemő nem kap cumit, cumisüveget, más szopni valót a mellen kívül, nem adnak neki vizet, teát. Az első hat hónapban az igény szerinti és a kizárólagos szoptatás többnyire, de nem feltétlenül, együtt jár. Elképzelhető ugyanis, hogy a kisbaba valamiféle rendszerben, időre szopik, bár nem kap mellette cumit, cumisüveget, vizet, teát, vagyis a kizárólagosság érvényesül, de az igény szerintiség nem. A tejtermelődés szabályozó mechanizmusai miatt, amikről majd a későbbiekben ejtenék szót, ez csak ritkán működik. (Forrás: Szoptatásportál: laktációs szaktanácsadó képzés anyagából)
- a kicsi rengeteget sírt, most már kevesebbet
Sokszor és sokan próbálták megfejteni már a kisbabák sírásának okát. Egyelőre nem tudjuk. Azt tudjuk, hogy ez egy mély, belénk ivódott ösztön, jelzés, amire anya, apa vagy valaki reagálni fog.
- igazából össze-vissza eteti, sebes is a melle
Az igény szerinti szoptatás fogalma tulajdonképpen azt takarja, hogy a szoptatások ideje és időtartama a kisbaba szükségleteihez igazodik.
A szopások nem egyenletesen oszlanak el a nap folyamán, nem mindig ugyanolyan időközönként történnek. A legtöbb kisbaba reggel-délelőtt nyugodtabb, többet alszik, kevesebbszer jelez, majd ahogy halad előre a nap, egyre kevesebb idő telik el két szoptatás között. Újszülötteknél gyakran tapasztalható egy olyan esti sírós, nyűgös többórás periódus, amikor a kisbaba nagyon gyakran kér szopni, vagy akár le sem lehet igazán venni a mellről. Ezt az időszakot gyakran illetik a „kólika” megnevezéssel, noha valójában nem feltétlenül arról van szó, hogy a kisbabának a hasa fájna, hanem inkább túlingerlődik, kimerül, és szopás közben tud megnyugodni.
Sok kisbaba kisebb csoportokba, „klaszterekbe” rendezi a napközbeni szopásokat is (cluster feeding, La Leche League, 2010). Ilyenkor a kisbaba az egyes ébrenléti periódusokban egymás után többször is szopik, majd az összesűrített, gyakori szopásokat egy nagyobb alvás követi, aztán újra elölről. A szopások természetesen nem korlátozódnak a nappali órákra, a csecsemők éjjel is ébrednek és szopni kérnek.
(Forrás: Szoptatásportál: laktációs szaktanácsadó képzés anyagából)
- nem is feji soha, mert azt olvasta, hogy a szopás elegendő a tej beindításához
Az anyatej termelődését már a várandósság során különböző hormonok alakítják és készítik elő az egész szervezetet a szülés utáni táplálásra. Ennek az egyik nagy állomása, amikor a méhlepény elhagyja az anyaméhet, és felszabadulnak az anyatej előállítását támogató hormonok, a gátló rendszer pedig leépül. Amint a mellet stimulus éri - elsődlegesen a kisbaba - akkor az édesanya szervezete elkezdi érzékelni, hogy át kell állnia a kereslet-kínálat kielégítésére. Megkezdődik az anyatej átalakulása kolosztrumból az érett anyatej felé és egy új élettani átrendeződés.
Az igény szerinti szoptatás (a kisbaba korlátozás nélkül hozzáfér az anyamellhez) megadja a szervezetnek a kellő löketet ahhoz, hogy a kisbaba táplálási igényeihez igazodjon az anyatej összetétele és mennyisége.
Nagyon ritkán van szükség arra, hogy fejéssel kelljen rásegíteni. Van ennek is létjogosultsága, ha az édesanya és a kisbaba el vannak különítve, de minden esetben törekedni kell arra, hogy a kisbaba legyen az, aki elsődlegesen az anyatej termelődését szabályoztatja.
Minden külső behatás megbontja az anyai szervezet válaszát az adott gyermek szükségleteire.
- nincs igazi napirendje a gyereknek
Újszülött-korban az igény szerint és kizárólag szoptatott kisbabák általában minimum 8‑12 alkalommal szopnak 24 óra alatt, de ennél jóval több szopás is előfordulhat. A szopások nem egyenletesen oszlanak el a nap folyamán, nem mindig ugyanolyan időközönként történnek.
Ha a kisbaba nagyon gyakran kéredzkedik mellre, nem „bír ki” több órát két szopás között, az a természetes viselkedés része, és jó gyarapodás, teli pelenkák esetén nem arra utal, hogy elégtelen a tejmennyiség vagy nem megfelelő a tej minősége.
Egy ausztrál tanulmányban egy és hat hónapos kor közötti, kizárólag szoptatott kisbabák szopási gyakoriságát nézték. Az átlag a napi 11 szopás volt (a szopások száma 6 és 18 között változott), a gyakoriság nem csökkent a kisbaba korával (id. Mohrbacher, 2010). A hozzátáplálás megkezdésével sem feltétlenül csökken a szopások száma vagy gyakorisága az első időkben, sőt, az az ideális, ha a kisbaba továbbra is olyan gyakran szophat, mint korábban.
- a gyerek sem babakocsiban sem autóban nem tud utazni, mert csak ordít
- magára köti szinte egész nap, most már kezdi próbálni letenni
Az biztos, hogy nagyon nagy szüksége van testkontaktusra. A testkontaktus iránti igény a táplálkozási szükséglettel egyenlő erősségű! Semmilyen remekbe szabott babakocsi, kiságy, zenélő szerkezet, szobahinta nem tudja pótolni apa vagy anya ölelését és ringatását, és nem is szabadna ennek kiváltására használni az előbbieket. A testkontaktus, az ölelés egy olyan összetett helyzet, amiben a baba érzékeli a szülő lélegzését, szívdobogását, illatát, mozdulatait, amelyből biztonságban meg tudja figyelni az őt körülvevő világot. És ezáltal tud fejlődni.
Szüksége van válaszkész gondozásra, arra, hogy a szülő az igényeire a lehető leggyorsabban és legmegfelelőbben reagáljon. A kisbaba nem képes még a késleltetésre, hiába is várnánk el tőle, így fontos, hogy a szükségletei hamar kielégüljenek. Ennek a biztonságos érzésnek a hátterén alakítja ki a kötődést, tanulja meg a késleltetést, és lesz képes majd később is megosztani problémáit és örömeit. Nem szabad bedőlni a riogatásnak, hogy a mindig felvett kisbaba idővel a család zsarnokává válik, aki ugráltatni fogja a szüleit. Az újszülött nem azzal a szándékkal érkezik közénk, hogy uralkodjon rajtunk, ugráltasson minket, vagy kellemetlenséget okozzon, csupán az igényeit közli. De mivel ezek nagyon mélyről fakadó szükségletek, épp ha nem elégülnek ki, akkor fognak kerülőutakat keresni maguknak. (Forrás: A kisbaba valódi szükségletei )