Te is hallottad már, hogy a babád száját töröld át nedves gézzel, és ha a pici fogacskái kibújtak nehogy belealudjon a szoptatásba, mert szuvasak lesznek a fogai? Vagy hogy nehogy elaludjon szoptatás alatt?
Nézzük, mit mond erről egy szoptatás támogatásban jártas, gyakorló édesanya és most másik minőségében jelen lévő, gyakorló szakember, fogorvos:
Dr. Zeller Zsófia fogszakorvos:
A munkám során nap mint nap tapasztalom, milyen sok kérdés aggasztja az anyukákat a szoptatás alatti fogászati beavatkozásokkal kapcsolatban.
Szedjünk össze néhányat:
Gyorsabban lyukadnak ki a babám fogai, ha cicin alszik el?
A korai tejfogszuvasodás és a szoptatás kapcsolatáról dióhéjban:
Az anyatej laktózt tartalmaz, ami egy glükóz+galaktóz alkotta diszacharid.
A laktóz bontására képes (laktáz) enzim a vékonybélben termelődik, a szájban tehát ez a cukor nem bomlik.
A fogszuvasodást okozó baktériumok csak monoszacharidokon (glükóz) képesek megélni.
Tehát az anyatej cukortartalma önmagában nem okoz fogszuvasodást.
(Nem úgy a cukrosvíz, cukros tea, gyümölcslé).
A szoptatott csecsemő az anyamell anatómiájánál fogva a száj hátsó, garathoz közeli részéig szívja be a mellbimbót, a szopással garatjához kerülő anyatejet a baba gyakorlatilag azonnal lenyeli.
A cumisüveggel, bimbóvédővel más a helyzet. (Lásd itt) A monoszacharidos folyadék jelenléte mellett, a cumi vége a fogíny közelében kispriccel és innen még átmosva az egész szájüreget jut el a garatig, majd ott nyeli le a baba.
Az elhúzódó reflux, ha már a tejfogakat éri a gyomorsav hatása miatt hosszú távon okozhat zománcgyengülést, de ez normál esetben nem jellemző a már fogakkal rendelkező babáknál.
Ellenben a hozzátáplálás során szájba kerülő szénhidrátok könnyen bomlanak a szájban, nem beszélve a kiegészítésként adott Sinlac, Sinemil és társairól, amiknek 40%-a finomított cukor.